Cijena ulaznice za koncert najprije je snižena za 10%$10\,\%$, a zatim je nova cijena povećana za 10%$10\,\%$. Sada ulaznica stoji 49.50$49.50$ €. Kolika je bila početna cijena ulaznice?
Točan odgovor
50$50$ €
Postupak rješavanja
Neka je C$C$ početna cijena ulaznice. 1. Nakon sniženja od 10%$10\,\%$, nova cijena je C⋅(1−0.10)=0.90C$C \cdot (1 - 0.10) = 0.90C$. 2. Nakon povećanja od 10%$10\,\%$, konačna cijena je: 0.90C⋅(1+0.10)=0.90C⋅1.10=0.99C$0.90C \cdot (1 + 0.10) = 0.90C \cdot 1.10 = 0.99C$ Znamo da je konačna cijena 49.50$49.50$ €: 0.99C=49.50⟹C=0.9949.50=50 €$0.99C = 49.50 \implies C = \frac{49.50}{0.99} = 50\text{ €}$ Početna cijena ulaznice bila je 50$50$ €.