ucim
.hr
Mogućnosti
Ispiti
Na čemu radimo
Za profesore
Za roditelje
Baza zadataka
Nacionalni ispit 8. razred 2025. (Simulacija ispita)
Zadatak 18
Podijeli
18
MJERENJE
1 bod
Mjerne jedinice
Iz neispravne slavine svake sekunde iscuri
0.5
mL
0.5\text{ mL}
0.5
mL
$0.5\text{ mL}$
vode. Koliko litara vode iscuri tijekom jednoga dana?
A
0.72
L
0.72\text{ L}
0.72
L
$0.72\text{ L}$
B
4.32
L
4.32\text{ L}
4.32
L
$4.32\text{ L}$
C
43.2
L
43.2\text{ L}
43.2
L
$43.2\text{ L}$
D
432
L
432\text{ L}
432
L
$432\text{ L}$
Prikaži rješenje i postupak
Točan odgovor
C
Postupak rješavanja
Jedan dan ima
24
h
=
24
⋅
3600
s
=
86
400
sekundi
24\text{ h} = 24 \cdot 3600\text{ s} = 86\,400\text{ sekundi}
24
h
=
24
⋅
3600
s
=
86
400
sekundi
$24\text{ h} = 24 \cdot 3600\text{ s} = 86\,400\text{ sekundi}$
.
Količina vode u mililitrima:
V
=
86
400
⋅
0.5
mL
=
43
200
mL
V = 86\,400 \cdot 0.5\text{ mL} = 43\,200\text{ mL}
V
=
86
400
⋅
0.5
mL
=
43
200
mL
$V = 86\,400 \cdot 0.5\text{ mL} = 43\,200\text{ mL}$
Pretvaranjem mililitara u litre (
1
L
=
1000
mL
1\text{ L} = 1000\text{ mL}
1
L
=
1000
mL
$1\text{ L} = 1000\text{ mL}$
):
43
200
:
1000
=
43.2
L
43\,200 : 1000 = 43.2\text{ L}
43
200
:
1000
=
43.2
L
$43\,200 : 1000 = 43.2\text{ L}$
Točan odgovor: **C)
43.2
L
43.2\text{ L}
43.2
L
$43.2\text{ L}$
**
Prethodno
Zadatak 18 / 36
Sljedeće