Nova svijeća duga je 24 cm$24\text{ cm}$. Svakoga sata izgori 1.5 cm$1.5\text{ cm}$ svijeće. Nakon koliko će sati svijeća biti duga 9 cm$9\text{ cm}$?
Točan odgovor
10$10$ sati
Postupak rješavanja
Ukupno treba izgorjeti: 24−9=15 cm$24 - 9 = 15\text{ cm}$ Kako svakoga sata izgori 1.5 cm$1.5\text{ cm}$, potrebno vrijeme je: t=15:1.5=10 sati$t = 15 : 1.5 = 10\text{ sati}$